Ez a krinolin tényleg jó. Remélem senkit sem sokkol az értékes Puy lencse „elpazarlása” egy egyszerű krinolin mellé, mert összességében nagyon ízletes fogás lett.
Szeretek felfedezni új üzleteket és nemrég hallottam az Őshonos Delikátról, ahol állítólag remek vörösáruk (húskészítmények) kaphatók. Gondoltam benézek és meglepem a párom némi krinolinnal. Ő szereti, de én sosem veszek, mert egyszer kóstoltam és az elég kiábrándító volt. Gondoltam, most itt az alkalom - egy próbát megér. Az üzletben azt tanácsolták, hogy eszembe se jusson főzi, csak gőzöljem, hogy ne főjön ki az íze. Tisztában vagyok az efféle termékek elkészítési (melegítési) módjaival, de jogos a figyelmeztetés, mert például az emberek zöme ezeket a hőkezelt termékeket is képes ronggyá főzni. Mondtam, hogy ez nálam vákuumtasakba kerül és 60 °C-os vízfürdőben melegszik fel. Végül erre nem került sor, mert miután hazaértem, a párom betolt egyet csak úgy simám vajas kiflivel. Én is megkóstoltam, már a vágási felülete és az illata is bizakodással töltött el. Mintegy fél szál krinolin eltüntetése után megállapítottam, hogy ennek a krinolinnak bizony meglepően finom íze és jó állaga is van. A maradékkal meg kezdjünk valami mást. Lehetne mondjuk a holnapi vacsora, és az is lett.
- 2 db minőségi krinolin pl. az Őshonos-tól
- 120 g Puy lencse (vagy Puy típusú)
- 1 nagyobb batáta (narancssárga húsú, édes fajta)
- 2 kisebb cékla (lehet aranycékla is, bár ez enyhébb, édesebb ízű, ezért inkább nyersen célszerű fogyasztani)
- 1 kisebb lila sárgarépa (lehet hagyományos is, de a lila kissé földes íze és a színe is jobban illik a cékla mellé)
- 1 darabka sárgarépa
- 1-2 teáskanálnyi frissen reszelt torma
- 3,5 dl könnyű csirkeleves, vagy alaplé
- 0,5 dl tejföl (Cserpes 20%-os)
- darabka szalonnabőrke
- 1 gerezd fokhagyma
- ízesítőcsokor
(póréhagyma egy fehér rétegébe csavarunk és kötözünk, 1 szál kakukkfüvet, 1 babérlevelet, 2-3 petrezselyemzöld szárát, 5-6 szem feketeborsot)
- só (himalájai kősó)
- 1-2 tk balzsamecet (én 10 éveset használtam)
- frissen őrölt feketebors
- cayenni bors
- vaj
- olívaolaj
- kevés finomra aprított lapos levelű petrezselyem zöldje
Elkészítés:
A leöblített lencsét a hideg csirkelevesben tegyük fel főni. Adjuk hozzá az ízesítőcsokrot, a salottát, a héjastól megzúzott fokhagymát, sót és egy darabka sárgarépát. Ha felforrt, nagyon kis lángon főzzük 25-30 percig, a lencse maradjon ép és harapható. Ha elkészült, szedjük ki az ízesítőket és szűrjük le a lencsét.
A céklákat és a répát sós vízben főzzük meg, ha lila répánk van, együtt is főzhetjük őket, de figyeljünk oda, mert a répa előbb fog elkészülni. Ne főzzük péppé, feszes roppanós maradjon a húsúk. Ha megfőttek, szűrjük le és ha már csak langyosak, hámozzuk meg őket, vágjuk egyenletes 5 mm-es kockákra és keverjük hozzá a lencséhez. Öntsük rá a balzsamecetet, enyhén sózzuk, borsozzuk és keverjük össze. A tejfölbe keverjük el a frissen reszelt tormát és fogassuk össze a lencsés keverékkel, végül szórjuk meg petrezselyem zölddel. Tálalásig tartsuk melegen.
A batátapüréhez az édesburgonyát sós vízben, héjában főzzük meg, vagy ha úgy jobban szeretjük, alufóliába csavarva süssük meg, így édesebb lesz. A lényeg, hogy kellően megpuhuljon. Ha elkészült, hagyjuk kigőzölni, majd hámozzuk és törjük át finom szitán. Keverjünk hozzá egy evőkanál vajat, fűszerezzük cayenni borssal és sózzuk. Alaposan keverjük ki.
A krinolinokat hámozzuk meg, vágjuk 2,5 cm-es karikákra, a tetejüket vágjuk rácsosra, majd vaj és olívaolaj keverékén pirítsuk meg mindkét oldalukon pár pillanat alatt. A felesleges zsiradékot papírtörlővel itassuk le.
Tálaláskor a tányérra tegyünk egy jó kanál pürét, húzzuk ki. Merőlegesen rakjuk rá egy csíkban a meleg lencsesalátát és tegyük köré a sült krinolin-korongokat. Díszítsük petrezselyem zölddel, vagy ha van friss zsázsánk, akkor azzal.