Újabban, ha kókuszdiót látok valamelyik boltban, nem tudok ellenállni neki. Bevallom, megkedveltem a friss kókusz decens aromáját, csak úgy elropogtatva is finom és egészséges, ehhez még a barna belső héjat sem kell lefarigcsálni. Vásárláskor ügyeljünk arra, hogy nehéz legyen (sok víz lötyögjön benne) és ne legyen sérült rajta a 3 kis bemélyedés. Egyébként nem túl nehéz felnyitni, csak túl van misztifikálva, bár kétségtelen, mire reszelék lesz belőle, eltelik némi idő. Most viszont vettem a „dió” mellé egy érett illatozó ananászt is és már tudtam, hogy kedvenc koktélom szilárd változatát fogom elkészíteni belőle. A neten láttam pár receptet ezzel kapcsolatban, de egyik sem nyerte el a tetszésemet, ezért, mint legtöbbször, magam kreáltam az alábbi receptet. Nem volt nehéz, mert csokis kókusztortát már csináltam legutóbb, csak ezt kellett egy kicsit (nagyon) átalakítani. Szerettem volna az eredeti koktélra nagyon hasonlító ízű sütit alkotni. Kijelenthetem, hogy sikerült és látványra sem lett utolsó, még így is, hogy koktélcseresznyét nem tettem a tetejére.
Hozzávalók (tortalap):
- 3 tanyasi vagy bio tojás
- 130 g kókuszcukor (barna, finom karamellás ízű, granulátum megjelenésű natúr cukorféle)
- 130 g liszt (pl. Nagyi Titka süteményliszt, egy része helyettesíthető kókusz liszttel)
- 50 g langyos kókuszvíz vagy ásványvíz
- 50 g szőlőmagolaj (elvben használhatunk langyos kókuszolajat is, ezt ugyan nem próbáltam még, de vajjal már készítettem ilyen tortát, attól kicsit nehezebb lett)
- 1 tk sütőpor
- 1 ek minőségi érlelt fehér rum
Hozzávalók (töltelék):
- 1 nagyobb kókuszdió (a benne lévő kókuszvízből használhatunk a tortaalaphoz), amiből kb. 220-250 g finom friss kókuszreszelék lesz
- 1 közepes, lehetőleg édes ananász
- 100 g fehércsokoládé (pl. Divine)
- 2-3 ek minőségi érlelt fehér rum
- 250 g mascarpone
- 200 ml tejszín (Berchtesgadener Land)
- 2 ek nádporcukor
- 1 kk agar-agar (zselésítéshez)
- ízlés szerinti mennyiségű nádcukor az ananász kompóthoz (ananász édességétől is függ)
Elkészítés:
A kókuszdió feltöréséhez szükség lesz egy kalapácsra, egy konyhai edényfogó kesztyűre és egy erős hegyes késre. A dión van három mélyedés „két szem és egy száj”. A „szájat” kell és lehet kiszúrni a késsel, mert itt puha, és itt lehet kicsorgatni a benne lévő kókuszvizet egy edénybe. Ezt célszerű egy szűrőn át, hogy rost és egyéb törmelékek ne kerüljenek bele. Ezután a diót a kesztyűs bal kezünkbe fogjuk és a kalapáccsal a középvonala mentén elkezdjük ütögetni határozott ütésekkel, közben forgatjuk. Egy-két kör után reccsen egyet a héj, tompa hangja lesz és pár ütés után szétválik két részre. A belső tartalom könnyű kinyerése céljából tegyük a diót mélyhűtőbe fél órára, így erős késsel könnyen kipattintható a húsa, a barna belső héj könnyebben elválik a kemény külső héjtól. A belső barna héjat lehámozzuk, ami egyébként ehető és finomra reszeljük a hófehér lédús húsát. Egy nagy dióból kb. 250 g reszelék lesz. Lefóliázva tegyük hűtőbe. Ezt előző nap is megcsinálhatjuk. Itt vannak még jó ötletek a kókuszdió megműtéséhez. Legyünk óvatosak a késekkel, nehogy kárt tegyünk magunkban.
A sütőt előmelegítjük 180°C-ra. Egy 24 cm-es kapcsos tortaforma aljára bepattintunk egy sütőpapírlapot, majd körben levágjuk. Az oldalába körbe a tortaformánál egy-két centivel magasabb sütőpapír csíkot ragasztunk, pl. darabka vajjal. Így nem kell lisztezni, a sütés után könnyen lehúzható a tortalapról. A tojások sárgáját a kókuszcukorral habosra keverjük, majd keverés közben váltakozva hozzáadjuk a kókuszvizet, az olajat és a rumot. A lisztet (vagy liszteket) és a sütőport összekeverjük és a tojásos masszába szitáljuk és ezt is jól összekeverjük. A tojásfehérjéket felverjük és ezt is hozzáadjuk a lisztes masszához. Először csak keveset, hogy kicsit lágyabb legyen, végül a többit is. Inkább csak alulról emelgetve forgassuk bele, hogy ne keverjünk ki sok levegőt a habból. Öntsük bele az előkészített tortaformába és toljuk be a sütő középső rácsára, úgy 25-30 percre. A szokásos tűpróbával is ellenőrizhetjük, ha kész, vegyük ki és fordítsuk lefelé egy rácsra (nem fog kiesni), hagyjuk kihűlni. Ha kihűlt, vágjuk fel három lapra.
Amíg a tészta sül, illetve hűl, elkészítjük az ananász kompótot, ehhez az ananász két végét levágjuk, körben meghámozzuk, szúrós rész ne maradjon rajta. Hosszában négy részre vágjuk, a keményebb torzsás részt kivágjuk és két negyedet éles késsel kb. 2 mm-es szeletekre vágunk, ez lesz majd a torta tetején szépen körberakva. Tegyük ezt lefóliázva a hűtőbe. A másik két negyedet kb. 5 mm-es kockákra felvágjuk és ízlés szerinti nádcukorral főzzük fel egy edényben, mintha dzsemet készítenénk. Ez kb. 15 perc. Ne legyen túl édes. Egy deci levet szűrjünk le róla és tegyük félre. A többihez, ha kihűlt, adjuk hozzá a rumot, ezt a kompótot fogjuk majd a tortalapokra a krém alá elosztani.
A töltelékekhez a csokit törjük apró darabokra, egy habüstben kis láng fölött kevergetve olvasszuk fel. Épp, hogy olvadjon meg, de ne legyen darabos. Picit hagyjuk hűlni és utána fokozatosan adjuk hozzá a mascarpone-t, először keveset, habverővel alaposan keverjük el, majd a többit is. Sima krémet kell kapnunk. Ebből a keverékből 2-3 evőkanállal tegyünk félre a torta tetejének megkenésére. A kókuszreszelékből szintén tegyünk félre egy keveset a torta oldalának beszórásához (kb. 2-3 ek), a többit keverjük bele a csokis mascarpone-s keverékbe. A tejszínt verjük fel, ízesítsük nádporcukorral és lazítsuk fel vele a kókuszos krémet. Könnyű, de nem túl lágy krémet kell kapnunk.
A torta összeállítását legcélszerűbb állítható tortakeretben végezni. Ha szükséges, vágjuk egyforma átmérőjűre a tortalapokat és ennek megfelelően állítsuk be a tortakeretet. Célszerű belülről zsírpapír csíkkal kibélelni. Tegyük bele az alsó lapot, osszuk el rajta a kompót felét, locsoljuk meg a levével, de ne nagyon áztassuk el a tésztát. 3 ek krémet tegyünk félre a torta oldalára, a többi felét kenjük az alsó lapra és tegyük rá a következő lapot. Kissé nyomkodjuk meg, tegyük rá a maradék kompótot és kenjük rá a maradék krémet. Tegyük rá az utolsó lapot is és kissé nyomkodjuk meg, de legyen sík. Kenjük el rajta vékonyan a félretett csokis krémet. Ezután köríves alakban, de bőséges átfedéssel rakjuk fel a vékony ananász szeletkéket a torta tetejére, nyomkodjuk rá és tegyük fél órára hűtőbe.
A félretett kompótlébe keverjük bele az agar-agar-t és forraljuk fel. A hűtőből kivett torta tetejét egyenletesen kenjük be a lével, mintha tortazselét használnánk és tegyük vissza hűtőbe. Előtte esetleg célszerű kipróbálni, mennyire köt a lé. Egy kiskanállal tegyünk egy hideg tányérra, és ha keményebb zselészerű lesz, akkor jó, ha lágy marad, kell még kevés agar-agar hozzá. Ha már megdermedt a zselé, vegyük le róla a tortakeretet, húzzuk le a zsírpapírt és a torta oldalát is kenjük meg a félretett krémmel és szórjuk be kókuszreszelékkel. Ezután már akár fel is vághatjuk.